הכתב

אתר הספורט המקומי שלך

  • RSS
  • Delicious
  • Digg
  • Facebook
  • Twitter

22/05/16 הופיעה להקת סגול כהה בישראל.  הכתב היה בהופעה ואלו רשמיו…

רגעי סגול כהה שלי

1 – תחילת – אמצע שנות ה 70. בבית ההורים בירושלים. ביחד עם אחי איל ז”ל, שומעים את DEEP PURPLE IN ROCK  בווליום לא חוקי בכמה במדינות ובטח בבית פולני. INTO THE FIRE  צעקנו ביחד עם איאן גילאן.

2 – בהמשך למדתי לאהוב גם שלושת האלבומים הראשונים של הלהקה, מתקופת רוד אוונס. HELP  שלהם מבטא יותר את התוכן של השיר מזה של לנון ומקרטני…

3 – 1984. הם קמו לתחייה. סיפרתי בהתרגשות לעמוס. בטח איזה הרכב מהאחרונים. לא, ההרכב הקלאסי, עם גילאן.. Perfect strangers  שהתחיל  במילים :  Can you remember, remember my name והמשיך ב I am the echo of your past היה מה שקוראים אצלנו “SPOT ON”.

4 – 1986 Highway Star  –   תמיד חלמתי שכשיהיה לי רכב משלי, זה השיר הראשון שאשמע בו. רק מה לעשות, החיפושית משנת תרפפ”ו שהייתה לי, הייתה מחוסרת טייפ..  לקח לי 9 שנים להגשים את החלום הזה…

וזה פחות או יותר עד השנה. לא שמעתי את האלבומים החדשים שלהם. הם הופיעו בישראל, אבל בחלק מההופעות איאן גילאן לא היה. לפני מספר חודשים, גיליתי שהם יופיעו בפעם החמישית בישראל. זה הזמן לראות אותם, כל עוד מרביתם עדיין אתנו, לפני שיצטרפו לפרינס, דייויד בואי וג’ון לורד שנמצאים מעלינו…

הלהקה מונה כיום את איאן פייס – תופים, היחיד ששרד מההרכב המקורי, רוג’ר גלובר –  גיטרה בס, איאן גילאן – שירה, דון איירי – קלידים וסטיב מורס – גיטרה.

המפגש עם הלהקה –  https://youtu.be/acjMfI2eqAU

Deep Purple Israel 2016

בזכות העובדה שקנינו כרטיסים דרך דף הפייסבוק של נותן ברוק (בן רד), זכינו להיפגש עם חברי הלהקה יום לפני ההופעה עצמה.

החמישה עלו על הבמה והתיישבו להם על כורסאות. הקהל, קיבל אזהרה לא לשאול שום דבר על פוליטיקה ולשאול שאלות קצרות.

בין השאלות שנשאלו – מה השיר האהוב על כל אחד מחברי הלהקה? Hard Loving man – הייתה התשובה שהפתיעה אותי מהאלבום .IN ROCK ציפיתי לשירים אחרים משם.

איך אתם סובלים אחד את השני אחרי כל כך הרבה זמן? אנחנו לא, אמר רוג’ר גלובר וזז שני כסאות הצידה…

ROGER GLOVER

למה עזבת את הלהקה? נשאל איאן גילאן. “כי פיטרו אותי”. ולמה חזרת? הציעו לי. הסוכן אמר לי “שתוק ותמשיך לשיר”.

מה הייתה ההשראה המוזיקלית שלכם? ונילה פאד’ג סיפר איאן פייס.

שאלה על ריצ’י בלקמור, גררה תגובה משעשת שלא עוברת צנזורה מאיאן גילאן.

רוד אוונס – כן. הסולן הראשון של הלהקה. ראה מודעת דרושים במלודי מייקר וסחב אתו את פייס לשם (ניגנו ביחד,  The Maze) בהמשך, הלהקה שינתה כיוון מוזיקלי ואוונס בעל הקול המלודי, לא התאים וככה נפרדו דרכיהם של אוונס ופייס.

שיר שכבר יוצא לכם מהאף? WOMAN FROM TOKIO. קצת עצוב בהתחשב שרק שלשוה ימים לפני כן הם הופיעו שם…

אלבום חדש – בהחלט. סיימו את ההקלטה שלו יום קודם בתל אביב. גילאן הסביר שהוא הקליט את הקטעים שלו בנפרד, כך שאין לו מושג למעשה איך נשמע האלבום. בראיון ביפן, שאלה אותו עיתונאית על האלבום החדש.. היא לא האמינה לו שאין לו מושג, אז הוא ניסה גישה אחרת “זו היצירה מוזיקלית הנשגבת ביותר שנוצרה”. פשששש. הייתה התגובה שלה….

75-25 – כמה מתוך מה שאתם מנגנים בהופעה במתוכנן מראש וכמה מאולתר? שלושת רבע מתוכנן, רבע מאולתר. יש סולו-ים של חברי הלהקה. בינתיים השאר נחים או מנסים לאלתר יחד אתם (לא תמיד בהצלחה).

להופעה ולמפגש עם הלהקה, הלכתי עם גלעד.

ההופעה – על הכרטיס היה כתוב שההופעה מתחילה בשש וחצי. זה קצת מוקדם, לא? מה הם צריכים להיות במיטה בשעה תשע? חשבתי שרק לירושלמים כמוני זה קורה… ברור עם המפיק, העלה כי יהיו הופעות חימום ושהדבר האמתי (בלי לפגוע באף אחד) יתחיל בסביבות תשע וחצי. הגענו ללייב פארק בראשון, שעה לפני והספקנו לראות שני מופעי חימום. לפני האבנים המתגלגלות, קיבלנו הופעה של פורטיס. הפעם – השמות אפעס, היו קצת פחות מוכרים…

אם לא השיר הראשון אי פעם ברכב של הכתב, אז לפחות השיר הראשון בהופעה… Highway Star. אלפי אנשים מצלמים בסמארטפונים שלהם. איאן פייס נותן בראש בתופים, גילאן נשאר גילאן, רק שהגבוהים שלו היו ואינם… שיר של יותר משש דקות, שאין בו אף תו מיותר. תענוג.

 Highway Star  – https://youtu.be/le3OH1_ax1E. כל הלינקים כאן הם לקטעים שהכתב הקליט… אם יש לכם קטעים אחרים שאתם רוצים לחלוק עם קוראיי – בשמחה..

לשמחתי (ואני מניח של עוד כמה), כיוון שהלהקה נכנסה השנה להיכל התהילה של המוזיקה, ההופעה הייתה יותר THE BEST OF  ולא התמקדה באלבומים האחרונים של הלהקה, שבואו נודה על האמת – לא בגללם התאספנו כאן הערב… היה אפילו שיר ממש חדש של הלהקה, וינסנט פרייס, על שם שחקן אמריקני שכיכב בסרטי אימה בשנות השישים.

הומור בריטי – איאן גילאן משוחח עם הקהל ומגלה שהוא בלע כרגע משהו חי. דווקא די טעים, הוא מוסיף… ” סיימנו עם החלק של הג’אז בהופעה וכעת נעבור למוזיקת פולק מורבידית הוא הוסיף מיד לאחר מכן…

סולואים – חלק מ 25% שדיברנו עליהם קודם. פייס הוא אחד המתופפים האהובים עליי, אתו אין בעיה. גם מורס, שרק עכשיו הבנתי שהוא החליף את בלקמור לפני המון זמן, וירטואוז גיטרה. הבעיה מתחילה כשעברנו לקלידן של הלהקה. סולו קלידים? לכיוון של שירה קלאסית? למה זה מגיע לנו? באיזשהו שלב חשבתי שעוד מעט הוא יתחיל לנגן הבה נגילה… חמש שניות אחרי זה נוכחתי שלא טעיתי.. תכלס – זו הייתה המחווה היחידה לקהל המקומי. לא נתנו להם לבחור שיר (כמו באבנים המתגלגלות) לא הכינו משפטים בעברית בנוסח “שלום תל אביב”, “רק הגברים” ו “רק הנשים” – פול מקרטני מביים את הקהל בהיי ג’וד). בסופו של דבר – אפשר היה להכניס עוד איזה שיר או שניים ואז לתת שם לחברים להתפרע איש איש בתורו.

Ian Paice

סאונד – מעולה. ווליום – הייתי בחתונות שבהן האוזניים שלי צלצלו יותר..

ממשיכים – LAZY, Space Trucking, Hell to pay –  שחביב על חברי הלהקה הרבה יותר ממה שהוא חביב עלי, אבל – זו המסיבה שלהם..

Perfect Strangers https://youtu.be/rBBjO9mkaRQ . הוא אחד החביבים עליי. עכשיו מתחילה להיות בעיה. אנחנו מתקרבים לסוף – גם של ההופעה וגם של המקום בסמארטפון….

רגע השיא – Smoke on the Water https://youtu.be/c2cXZsVUGJ4  ללא צל של ספק. השיר הכי מוכר בארץ שלהם. אפילו נהג המונית שנחר בבוז “רוק?” איכס.. זיהה את השיר שהשמענו לו בדרך חזרה.. הקהל שר עם גילאן את השיר ולפעמים גם בלעדיו.

IAN GILLAN

הדרנים – בעיה. איך מתעלים על שיר כמו Smoke on the Water?

אולי בכל זאת יעשו את Child in time?  זהו שלא… קיבלנו את HUSH. מה שמוכיח שגילאן יכול לשיר שירים של אוונס אבל לא להפך… שיר אחרון לפני שכולנו נהפוך לדלעת… Black Night.

הופעה טובה, אפילו טובה מאוד, אבל משהו היה חסר שם. ג’ון לורד? הקול המדהים של גילאן? זה שיום קודם, במפגש, לא נתנו לנו להצטלם עם חברי הלהקה או להחתים אותם על תקליטים וכאלה (איאן פייס חזר מאוכזב למלון – “וואלה רציתי סלפי עם גלעד ואמיר..)

קטגוריות: הופעות

פוסטים פופולארים

מה היה לנו

  א – אוקלהומה – מה שחסר להם באמת, זה רכז ...

שירים בלי ש

מסעה של קבוצת הפועל קטמון ירושלים, שהחל לפני שש שנים, ...

" יום שמח לא

פנייה לשחקנים באסיפה לפני המשחק מול עפולה: (ומה קרה בפועל..). א ...

no mas por favor

סוף שבוע עצוב עבר על חובבי הספורט בעולם, לאחר שלאנס ...

עונג שישי

במסגרת המחזור שלישי בליגה הלאומית בכדורגל,  ארחה קבוצת הפועל קטמון ...

מפרסמים